Posted on

Zgubienie dokumentów samochodu to nieprzyjemna sytuacja, związana z utrudnieniami. Jak się zachować w momencie zagubienia karty pojazdu? Sprawdź!

Karta pojazdu

Karta pojazdu nie jest niezbędna w życiu codziennym – nie ma obowiązku okazywania jej w momencie drogowej kontroli. W związku z czym nie musimy mieć jej przy sobie, natomiast jesteśmy w obowiązku posiadania takiej karty. 

Co zrobić, gdy zgubimy kartę pojazdu?

W takiej sytuacji należy wyrobić tzw. wtórnik – duplikat. Proces ten nie należy do wyjątkowo skomplikowanych. W tym celu niezbędne będzie odwiedzenie urzędu, w miejscu zamieszkania – a konkretniej wydziału komunikacji. W takiej sytuacji wystarczające będzie zgłoszenie zagubienia karty pojazdu, a następnie złożenie wniosku o duplikat. 

Uwaga

W urzędzie niezbędny będzie dowód rejestracyjny samochodu, a także aktualna polisa ubezpieczeniowa.

Zagubione ubezpieczenie samochodowe

Niegdyś obowiązkowe było posiadanie przy sobie potwierdzenia takiej polisy – to sprawdzane było przy okazji kontroli drogowej. Brak potwierdzenia był jednoznaczny z otrzymaniem mandatu. Jednak wraz z 2018 rokiem obowiązek został zniesiony. Policjanci są w stanie sprawdzić dokumenty samochodu, za pomocą Centralnej Bazy Pojazdów i Kierowców. Dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć wysokiego mandatu.

 

Powiązane wpisy:

Akcyza na samochód

Zmiana danych w polisie OC

Przekroczenie terminu płatności raty za OC i AC

Przerwa w ubezpieczeniu OC

Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?