Posted on

Oldtimery, czyli samochody zabytkowe, znaleźć można w garażach wielu osób. Te samochody, jak wszystkie inne, posiadać muszą obowiązkowe polisy samochodowe. To, czy zostaną objęte dodatkowymi polisami, zależy już tylko i wyłącznie od właściciela pojazdu.

Rejestr samochodów zabytkowych

Nie każdy samochód może zostać nazwany zabytkowym. Co należy wiedzieć o tych samochodach, których właściciele chcą wpisać je do rejestru samochodów zabytkowych? Jest kilka kryteriów, które są zawsze brane pod uwagę. Zalicza się do nich:

  • wiek samochodu – co najmniej 25 lat,
  • od min. 15 lat wycofany z produkcji,
  • znaczna większość części oryginalnych.

Jeżeli samochód nie spełnia tych kryteriów, to i tak nadal może postarać się o wpisanie na listę zabytkowych pojazdów, jeżeli:

  • pochodzi z nisko wolumenowej produkcji,
  • posiada jedyne w swoim rodzaju rozwiązania techniczne,
  • jest w użyciu przez osoby o wysokiej randze w społeczeństwie.

 

Krótkoterminowe OC

Właściciele samochodów osobowych mogą liczyć na pewien przywilej związany z wykupem krótkoterminowego OC. Nie trzeba wykupywać tej obowiązkowej polisy na cały rok. Taki minimalny okres to 30 dni. Dzieje się tak przez to, że te pojazdy zaliczane są do jednej z grup wymienionej w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to bardzo korzystna opcja dla osób, którzy swoich zabytkowe pojazdy użytkują bardzo rzadko, np. przy okazji specjalnych zlotów pojazdów zabytkowych. 

Inne wpisy:

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

Ubezpieczenie skutera

Kary za brak OC w 2022 r

Ubezpieczenie auta na angielskich tablicach w Polsce

OC na miesiąc