Posted on

Tak, każdego roku w Polsce dochodzi do wielu wypadków samochodowych. Statystyki są bardzo smutne. Wielu kierowców traci na zawsze swoje pojazdy mechaniczne. Co należy robić w takich przypadkach? Czy OC lub AC mają zastosowanie?

Odszkodowanie dla kierowcy

W przypadku, kiedy z naszego samochodu nie zostaje nic, a my stajemy się niechlubnymi posiadaczami wraku, możemy postarać się o zgłoszenie szkody całkowitej. U swojego ubezpieczyciela (odszkodowanie z AC) lub u ubezpieczyciela sprawcy wypadku (ubezpieczenie OC). Wyjątkiem od tej sytuacji jest własne OC z BLS. Własna ubezpieczalnia działa w taki sposób, aby proces likwidacji szkody był znacznie szybszy. Przy tej okazji będzie można osobiście przekonać się, czy towarzystwo ubezpieczeniowe faktycznie będzie działać na korzyść klienta, czy też nie.

Pomniejszona wartość odszkodowania 

W wielu przypadkach wartość odszkodowania z tytułu szkody całkowitej zostaje pomniejszona o wartość…wraku, który posiadamy. Tak, należy mieć tego świadomość, ponieważ za sam wrak możemy również otrzymać pieniądze – chociażby w skupie złomowanych aut. Chyba, że ubezpieczyciel zdecyduje o tym, aby zatrzymać wrak samochodu, to można domagać się wyrównania tej wartości. Nie można o tym zapomnieć, ponieważ na załatwienie wszystkich formalności mamy określony czas. Wartość samego wraku samochodu wykonywana jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które używa do tego eksperckich programów. Jeżeli ktoś samodzielnie chciałby ocenić wartość wraku, to również może bazować na programach eksperckich. 

 

Zobacz także pozostałe wpisy:

Lex Uber już w Polsce

Wyjazd samochodem na Słowację

Wyposażenie po VIN

Rejestracja motocykla

Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu a stłuczka na parkingu